13 Temmuz 2014 Pazar

lavantayagi.com olarak sizin için lavanta yağının kullanımı hakkında bir yazı hazırladık iyi okumalar.
 

Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır

 

Esansiyel bir yağ olan lavanta yağı, genellikle kozmetik amaçlarla kullanılır. Saf biçimde kullanılan bu değerli yağ, çeşitli yağlarla karıştırılarak veya kozmetik ürünlerin içerisine ilave edilerek kullanılır. Lavanta yağından istediğiniz faydayı elde etmek istiyorsanız kullandığınız lavanta yağının orjinal olmasına özen göstermelisiniz. Maalesef ülkemizde lavanta yağı diye satılan yağların büyük çoğunluğu orjinal yağ değil yapay lavanta esansıdır. Bu durumda lavanta yağı kullanan tüketiciler saf yağ yerine esans kullandıkları için yağdan faydalanamamaktadırlar.

Lavanta Yağı Cilde Kullanımı


Lavanta yağını cildinize saf olarak sürmemeye özen gösteriniz, uçucu olan lavanta yağı cildinize ağır gelebilir. Aşağıda lavanta yağının cildinizde kullanımlarına ilişkin bilgiler vereceğiz.

Sivilcelere Lavanta Yağı Kullanımı


Sivilceler için lavanta yağını diğer yağlarla karıştırarak kullanabilirsiniz. Sivilceler için şu karışımı yapabilirsiniz.
Malzemeler:
30 ml jojoba yağı
10 ml lavanta yağı
10 ml çay ağacı yağı
Bu yağları iyice çalkalayın sabah akşam yüzünüzü yıkadıktan sonra bu yağ karışımını 1-2 damla olmak kaydıyla sivilceli bölgelere sürünüz.

Lavanta Yağının Uçukta Kullanımı


Herpes simpleks olarak da adlandırılan uçuk için lavanta yağını kullanabilirsiniz. Aşağıdaki tarif bir hayli işinizi görecektir.
Malzemeler:
30 ml hindistan cevizi yağı
10 ml lavanta yağı
10 ml çay ağacı yağı
10 ml e vitamini
Malzemeleri iyice karıştırın fırsat buldukça uçuklu bölgeye uygulayın.

Siğil İçin Lavanta Yağı


Lavanta yağı siğillere iyi gelen bir yağdır, ayrıca HPV gibi genital siğiller üzerinde de etkilidir. Siğiller için lavanta yağını şu şekilde kullanabilirsiniz.
30 ml hindistan cevizi yağı
10 ml lavanta yağı
10 ml çay ağacı yağı
10 ml tarçın yaprak yağı
Yağları iyicek karıştırın, sonra siğil olan bölgelere sabah akşam uygulayın. Aldığınız yağların orjinal olması önemli bunu gözardı etmeyiniz.

Sedef İçin Lavanta Yağı Kullanımı


Sedef gibi bir probleminiz varsa lavanta yağından faydalanabilirsiniz.
Malzemeler:
50 ml hindistan cevizi yağı
50 gr shea butter
10 ml lavanta yağı
10 ml e vitamini
Katı yağları benmari usulü eritin ve yağlar soğuyunca lavanta yağı ve e vitamini ilave edin. Sedefli bölgelere bu karışımı sürebilirsiniz.

Lavanta Yağı Saça Kullanımı


Lavanta yağı saç bakımlarında kullanılan bir yağdır. Özellikle saç derisi bakımında yararlanabileceğiniz bir yağ olup aşağıdaki şekillerde kullanabilirsiniz.

Seboreik Dermatit Lavanta Yağı


Saçınızda seboreik dermatit varsa, lavanta yağını diğer yağlarla karıştırıp kullanabilirsiniz.
Malzemeler:
30 ml jojoba yağı
30 ml macadamia yağı
10 ml lavanta yağı
10 ml çay ağacı yağı
10 ml limon yağı
Yağları bir şişeye dökün ve iyice çalkalayın. Yıkanmadan 15 dakika önce saç derinize uygulayacağınız yağ karışımı saç derinizi oldukça rahatlatacaktır.

Lavanta Yağı Saç Uzatma


Bir çok kadın lavanta yağının saç uzattığını düşünmektedir. lavanta yağını sinameki, turp gibi saç uzatıcı bakım kürleri yaptığınızda diğer malzemelerin içerisine ilave ederek kullanabilirsiniz. Böylece lavanta yağı sinameki ve turp gibi kötü kokuları bastırmanıza yardımcı olacaktır.

Lavanta Yağı Deodorant


Lavanta yağının kötü koku oluşumunu önleyici ve bastırıcı özellikleri bilinmektedir, bu yüzden doğal deodorant yaparken lavanta yağından faydalanılır.
Malzemeler:
100 gr şap
100 ml hindistan cevizi yağı
10 ml lavanta yağı
10 ml çay ağacı yağı
10 ml limon yağı
Katı hindistan cevizi yağı benmari usulü eritilir, içerisine pudra şekeri kıvamına getirilen şap bu karışıma ilave edilir, karışım 1-2 dakika boyunca karıştırılır. Ardına çay ağacı, limon, lavanta yağları ilave edilip bir kavanoza konulup ağızı sıkıca kapatılır. İhtiyaç  bu kavanozdan doğal deodorantınızı  kullanabilirsiniz.
Daha onlarca alanda kullanılan lavanta yağının kullanımına dair şimdilik yazacaklarımız bu kadar. Siz de değerli soru görüş ve önerilerinizle yazımıza katkıda bulunabilir, yazımızı daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Değerli zamanınızı ayırıp okuduğunuz ve paylaşım yaptığınız için çok teşekkür ederiz.

0 yorum:

Yorum Gönder