2 Kasım 2014 Pazar

lavantayagi.com olarak bu yazımızda sizler için lavanta yağıyla yapacağınız saç bakımlarını ve lavanta yağının saç problemlerinde kullanımını anlatacağız iyi okumalar.

Saç Bakımında Lavanta Yağı


Lavanta yağı saç bakımında popülerleşen bir yağ. Ancak ne yazık ki gerek lavanta yağına dair ahkam kesenler, ne buna dair bilgi üretenler, ne de bunları okuyarak lavanta yağı kullananlar doğruları bilmiyorlar. Çok mu iddialı oldu sizce hayır iddialı değil, yazıyı okudukça göreceksiniz. Çünkü üzülerek belirtelim ki ne lavanta yağı satanların büyük bölümü orjinal yağ satıyor, ne bunu pazarlayanlar bu konuda bir şey biliyor. Lavanta yağına çeşitli bakımlar atfedenler bunu pazarlamak için dijital ortamlara veri girenlerin büyük çoğunluğu bu yağın uçucu bir yağ olduğundan dahi habersizler. 

Lavanta yağı ile lavanta esansını dahi ayıramayacak insanlar lavanta yağı satıyorlar. Hayatında orjinal lavanta yağı görmemiş insanlar forumlarda, bloglarda ahkam kesiyorlar. Sizi bu noktada biraz bilgilendirebilirsek ne mutlu bize.

Evvela belirtelim ki uçucu bir yağ olan lavanta yağı saç tellerine etki etmez. Eğer lavanta yağını saç bakımlarında kullanacaksanız saç derisi bakımı dışında bir işinize yaramaz. Yani lavanta yağı saç telinizi beslemez, saçlarınızı canlandırmaz, saçlarınızı ahenkle dans ettirmez. İşte bu yüzden lavanta yağlı şampuanlar saç kremleri vb. ürünler bir işinize yaramaz. Şampuanda lavanta yağı sadece koku olarak kullanılabilir, zaten lavanta yağlı şampuan sattığını söyleyenlerde lavanta yağı yerine lavanta esansı kullanırlar. Çünkü bir şampuanda %0,5 den fazla yağ kullanılamaz, bakın kullanılmaz demiyorum kullanılamaz. Eğer klasik bir şampuan yapılıyorsa bunun içerisine bahsettiğim oranın üzerinde yağ kullanırsanız, bulanık bir görüntü olur ve yağ 1 hafta sonra yüzeye vurur. Tabi sülfatsız ve kullanılırken çalkalayarak kullanın denilen şampuanlarda daha yüksek kullanılabilir. 

Peki lavanta yağını saç bakımında nasıl kullanacaksınız veya lavanta yağıyla hangi saç problemlerine çözüm bulabilirsiniz. Şimdi bunlara cevap verelim.


Lavanta Yağı ve Saç Dökülmesi


Lavanta yağının saç dökülmesinde yarattığı mucizelere dair onlarca yazı vardı internette. Lavanta yağı saç dökülmesini engellemez. Saç dökülmesini engelleyebilecek bir yağ yoktur bunu evvela aklınızdan çıkarmayın. O evde bakım tariflerini, evdeki malzemelerle mucize forum yazılarını, onun otu bunun çöpü yazılarını unutun. Hatta gördükçe mümkün mertebe kaçınız.

Lavanta yağı uçucu bir yağdır, anti bakteriyel ve anti fungal bir yağdır. Yani bakteri ve mantarlara karşı etkilidir, dolayısıyla seboreik dermatit gibi bir sorundan dolayı saçınızda dökülme oluyorsa bunu azaltabilir veya saçlarınızdaki aşırı yağlanmayı azaltabilir. Ama lavanta yağı saç dökülmenizi durdurmaz. 

Bazı yerlerde stresinizi azalttığı için saç dökülmenizi engeller gibi fecaat bilgiler okuyoruz, lavanta yağı stresi azaltabilir, daha rahat uyumanıza yardımcı olabilir ama stresin nöronlarla alakalı bir durum olduğunu düşündüğünüzde tek başına lavanta yağı stresinizi azaltacak, o da saç dökülmenizi durduracak, ayakta alkışlanacak bir tüme varım yöntemi. Yani yok öyle bir şey.

Uzun lafın kısası lavanta yağı saç dökülmenizi engellemez. Tabi placebo yapabilir siz bunun böyle olduğunu düşünürseniz başka ama bilimsel olarak lavanta yağı saç fökülmesini engellemez.

Lavanta Yağı Saç Yumuşatma


Saçıma lavanta yağı sürüyorum saçlarım yumuşuyor diyenleri okuduk. Saç dökülmesini durdurma konusunu biraz ilişkilendirebildik ama bunu iddia eden bitki uzmanları, blog yazarları falan gördükçe ne kadar cahil bir topluluğun insanları esir alıp yönlendirdiğine şahit olduk. Lavanta yağı saç falan yumuşatmaz. Aksine lavanta yağı çözücü bir yağdır ve saçlarınızı sertleştirir. Saç tellerinize bir faydası olmaz. Peki lavanta yağlı şampuanlar ve lavanta yağlı saç kremleri saçı nasıl yumuşatıyor, onu da bu şampuan ve kremlerin içindeki silikon yani dimethiconlara sorun. Saç bakım ürününe iki damla lavanta yağı (ki onun yerine esansı koyarlar) ilave edince o şey bitkisel olmaz. Olsa olsa tüketici kandırma aracı olur. 

Lavanta yağı uçucudur ve her uçusu yağ gibi bir şeyi yumuşatmaz. Saçınızı yumuşatacak yağlar, hindistan cevizi yağı, shea butter, jojoba yağı, badem yağı, argan yağı gibi tohum yağlarıdır.

Yağlı Saçlara Lavanta Yağı


Evet işte gerçek bir konu saçınız yağlıysa lavanta yağı saç derisine sürmeniz kaydıyla saç yağlanmanızı azaltabilir. Saç yağlanmasının bir çok nedeni olabilir, ama bu noktada bir uyarı yapalım, su kalitesinin çok düştüğü ve artık içme suyu olarak damacana su kullandığımız günümüzde saçlarınızı yıkadığınız su hala çeşmeden akan kireçli ve klorlu sular. Bu yüzden bu suların etkisini azaltmak için durulama suyu hazırlamanız faydalı olacaktır. Bir maşrapa damacana suyuna bir su bardağı elma sirkesi ekleyiniz bu suyu son durulama amaçlı kullanabilirsiniz, özellikle saç derinize dökün. Haızrlayacağınız bu suya iki damla lavanta yağı eklemek, sirkenin kokusunu alacaktır. Böylece saç yağlanmanızı azaltmada çok önemli bir yol alabilirsiniz.

Saç yağlanmasında kullanılmak üzere bir bakım tarifi vereceğiz

Malzemeler

10 ml lavanta yağı
10 ml limon yağı
10 ml biberiye yağı
30 gr zencefil
1 gr mentol
100 ml lavanta suyu

Yağları bir kavanoza aktarın, üzerine kristal mentolü ilave edin ve zencefili (bulabilirseniz taze zencefil) karışıma ilave edip 1 hafta bekletin. Sonrasında yağlı saçlar için bakım yağınız hazır. Bu yağı 100 ml lavanta suyuyla karıştırın, spreyli bir şişeye doldurun, duş aldıktan hemen sonra hazırladığınız karışımı iyice çalkalayarak saç derinize çok az olmak kaydıyla sıkınız.

Lavanta Yağı Seboreik Dermatit


Seboreik dermatit ciddi bir problemdir, bunu sadece bir ilaç, şifalı tabir edilen ot yağ vb. veya şampuanla çözmeyi beklemeyin. Seboreik dermatite karşı komple bir bakım yapmalısınız. Saç yağlanmasının ilerleyen süreçlerde seboreik dermatite neden olduğunu unutmayın, ayrıca "malassezia furfur" isimli bir mayanın seboreik dermatit vakalarında daha fazla bulunduğunu biliniz. Saç yağlanmasını azaltmak için yukarıda elma sirkeli su tarifini verdik, bunu muhakkak her duştan sonra yapın, oldukça iyi geldiğini unutmayın, ayrıca eğer seboreik dermatitiniz varsa bu elma sirkeli suyun içerisine laktik asit ve glikolik asit damlatabilirsiniz oldukça iyi gelecektir.

Ayrıca seboreik dermatite karşı bakım yapan bir tarif vereceğim.

Malzemeler

10 ml lavanta yağı
10 ml çay ağacı yağı
10 ml limon yağı 
1 gr mentol
100 ml lavanta suyu
10 ml laktik asit
10 ml %25 glikolik asit

Yağları karıştırıp içerisine mentolü ilave edin ve mentol çözülene kadar çalkalayın. Sonrasında lavanta suyuna bu karışımı ilave edin en son olarak karışıma laktik asit ve glikolik asit ilave edin. Ürünü her duştan sonra iyice çalkalayarak saç derisine sıkınız.

Lavanta Yağı Saçkıran


Lavanta yağının saçkıran veya sakal kıran olarak adlandırılan alopesi areata hastalığında oldukça faydalı sonuçlar verdiği bilinmektedir. Saçkıran denildiğinde akla ilk olarak sarımsak gelir, sarımsaktaki kükürtün mantara karşı iyi geldiği bilinir, sarımsak harici mantara iyi gelen diğer yağları da kullanabilirsiniz. Saçkıran için yağ tarifi,

Malzemeler

30 ml hint yağı
30 ml çörek otu yağı
10 ml çay ağacı yağı
10 ml tarçın yağı
10 ml lavanta yağı
10 ml ardıç katranı

Yağları ve katranı bir şişede karıştırıp, sabah akşam saçkıranlı bölgelere çok az miktarda sürün. Bu yağlar saçkıranı azaltmada işinize yarayacaktır, ancak diğer tedavi metotlarıyla kombine ediniz.

Lavanta Yağı Saç Uzatma


Saç uzatmak bir çok kadının öncelikli uğraşısı haline gelmiş durumda. Saçınızın daha hızlı uzaması mümkün ama bunun için mucizeler beklemeyin. Yani saçınızın uzaması için ne kullanırsanız kullanın bir mucize olmayacak. Bu arada bir uyarı saç uzatmak çin entele otu kullanmayın bit otu olarak da bilinen bu ot zehirlidir. Saç uzatma konusunda detaylı bilgi için hintyagi.org sitesini ziyaret edebilirsiniz. Size saç uzatmanıza yardımcı olabilecek ufak bir tarif veriyorum

Malzemeler

30 ml hint yağı
30 ml kara üzüm çekirdeği yağı
30 ml jojoba yağı
20 ml avokado yağı
10 ml biberiye yağı
10 ml lavanta yağı
10 ml e vitamini
1 gr mentol


Yağları bir şişede karıştırıp mentolü ilave ediniz. Bu yağ karışımını duş almadan 30 dakika önce saç derinize uygulayınız.

Yazı bir hayli uzadı, burada bitirelim, yukarıda yazdığımız durumlar dışında lavanta yağını sedef (psoriasis), egzama (atopik dermatit), çeşitli saç mantarları, saç derisini dezenfekte etme, saç derisini arındırma, bitler gibi saç derisi problemlerinde kullanabilirsiniz.

Saç derisi için kullanabileceğiniz lavanta yağına dair yazdıklarımız burada bitiyor. Lavanta yağıyla saç bakımına dair şimdilik yazacaklarımız bu kadar. Siz de değerli soru görüş ve önerilerinizle yazımıza katkıda bulunabilir, yazımızı daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Değerli zamanınızı ayırıp okuduğunuz ve paylaşım yaptığınız için çok teşekkür ederiz.

Sonraki
Bu eklenen en yeni yazı
Önceki
Önceki Kayıt

2 yorum:

  1. Saç dökülmesine karşı ne onerirsiniz?? Saçlarım cokkk dökülüyor.

    YanıtlaSil
  2. Tek kelimeyle bravo. Makale dediğin boyle olur. Tskler

    YanıtlaSil